Чи може одна людина створити повноцінний веб-сайт? Однозначно відповісти на це питання не можна, дуже багато умов. Так - якщо це одна шаблонна сторінка з однією стокове фото та двома рядками тексту, яку відвідуватиме 1 користувач на рік. Ні – якщо потрібний інтернет-магазин з інтеграцією 1С, через який щодня проходитиме сотня операцій.
Проект починається з ідеї - схематичного нарису, де вказують основні блоки. Після цього слідує дизайн, верстка, програмування.
Розробку дизайну починають із підбору кольорів, що гармонують один з одним. Докладніше про це можна прочитати у статті «Принципи розробки веб-дизайну». Рекомендується зупинитися на домінуючих кольорах фото контенту (якщо є). Згідно з дослідженнями, найбільш привабливий для користувачів веб-дизайн, в якому мінімум два контрастні кольори та один фоновий.
В інтернет-агенціях на даному етапі працюють два різних спеціалісти: UI та UX дизайнери. UI відповідає за те, як виглядає і наскільки зручний інтерфейс користувача: вид і розташування кнопок; шрифти, заголовки та розподіл текстів між графічними елементами. UX відповідає за графічну концепцію, задає загальне візуальне звучання, стилістику, кольори та форми. Якщо говорити про аматорський рівень, то функції дизайнера часто виконує верстальник.
Верстка є перекладом готового макета (картинки) в HTML і CSS код. Це переклад графічного зображення мовою, зрозумілий браузеру. Верстка визначає розташування шапки, центру, підвалу (нижньої частини), системи навігації, меню та інших складових. Крім того, верстальник у процесі розробки робить кнопки активними - тепер можна перейти на потрібну сторінку.
Якщо контент на порталі треба буде змінювати через систему керування або необхідні функціональні модулі (калькулятор, кошик, форма для замовлення або зворотного зв'язку), підключаються програмісти - розробники.
Найбільш складний етап, що поєднує графіку та функціональність ресурсу. Програмування включає роботи над експортом та імпортом даних, інтеграцію з CRM та 1С, налаштування сторонніх сервісів оплати.
Верстку та програмування простого односторінника з мінімальним функціоналом може виконати комплексно один фахівець. Для проектів зі складною багатосторінковою структурою потрібно кілька розробників.
Завершальний етап — наповнення сторінок контентом: інформаційними статтями, текстами, що продають, фотографіями. Без текстової складової ресурс не ранжуватиметься в пошукових системах, оскільки алгоритми пошукових систем не зможуть зрозуміти, про що саме цей сайт.
Для створення сайтів існує багато технологій. Розробники намагаються максимально автоматизувати ланцюжки дій, що повторюються, щоб виключити помилки, і заощадити час. Якщо раніше сайти "писали вручну", то зараз застосовують допоміжні інструменти, програми, програми, сервіси.
Для верстки потрібні знання коду HTML (Hyper Text Markup Language) та CSS (каскадних таблиць стилів).
HTML-мова розмітки, представлений послідовністю тегів. Докладніше про це можна прочитати тут.
CSS - стиль, що надає належну форму розмітці HTML на майданчику. Якщо CSS не використовувати, веб-сторінка матиме вигляд суцільного невпорядкованого тексту із зображенням, що не має правильного розташування.
Візуальні редактори дають змогу проектувати сайти без вивчення мов програмування. Сервіси мають інтуїтивно зрозуміле меню, яке не потребує спеціальних знань. Разом з тим, цей інструмент дає можливість розкрити свій творчий потенціал, зробити проект не схожим на інші. Головна властивість редакторів - WYSIWYG. Ця англійська абревіатура означає: що бачиш, то отримаєш, тобто як сторінка виглядає під час редагування, такою вона постане у браузері.
Для простих односторінок, лендінг часто використовують конструктори. За рівнем доступності та складності є варіанти для новачків, для просунутих користувачів та професіоналів. Готові шаблони економлять час розробки графічного оформлення. Крім явних переваг, є й недоліки:
Серед переваг таких сервісів називають невисоку вартість та простоту у використанні.
CMS (система управління веб-ресурсом) поєднує переваги всіх перерахованих інструментів. CMS не тільки має у своєму розпорядженні інструменти для розробки, але й контролює функціонування сайту, оновлює контент. Ця система здатна справлятися з такими серйозними завданнями як багатосторінкові портали великих корпорацій або інтернет-магазини. Але є один істотний мінус: майданчики, що знаходяться під керуванням CMS, слабо захищені від злому.
Це лише частина знань та інструментів, які застосовується у сайтобудуванні. У статті не було порушено питання просування, про які ми розповімо окремо.
Вивчити самостійно основи web розробки можна за книгами та відео, які є у мережі у вільному доступі. Цього буде достатньо, наприклад, для створення найпростішого лендінгу. Однак, якщо ви хочете розвиватися в цьому напрямку та зробити розробку сайтів джерелом доходу, необхідно вдосконалювати свої навички. Щоб досягти успіху, краще вибрати якийсь один напрямок з перерахованих і зосередитися лише на ньому.