Коли майбутні власники сайтів вперше замислюються про спосіб та інструменти створення сайтів, нерідко опиняються перед непростим вибором: створити сайт безкоштовно самому за допомогою одного з конструкторів сайтів або замовити розробку фрілансеру або веб-студії, щоб потім розмістити на своєму вже хостингу.

Спробуємо розглянути плюси та мінуси кожного з варіантів, почавши з пояснення термінів, щоб усім було зрозуміло, про що йдеться.

Конструктори сайтів

Конструктор сайтів – це онлайн-сервіс, що дає змогу всім бажаючим конструювати власні сайти та наповнювати їх контентом безпосередньо через браузер. При цьому зазвичай не потрібно ні технічних знань, ні вивчення мов програмування та верстки, ні встановлення спеціальних програм.

Такі конструктори сайтів хороші насамперед для тих, хто хоче з мінімальним бюджетом запустити свій сайт пристойної якості та при цьому якнайменше залежати від сторонніх виконавців. Сайт після цього починає цілком непогано працювати, а власник малого бізнесу вже в процесі може осягати подальші премудрості та фішки SEO та інтернет-маркетингу, поступово застосовуючи їх на сайті для збільшення продажів з його допомогою.

Плюси конструкторів

 • Не потрібно піклуватися про захист сайту від злому та впровадження в нього чужого коду (нерідко трапляється із сайтами на віртуальному хостингу).
 • Не потрібно постійно оновлювати движок і модулі свого сайту, щоб закрити дірки в безпеці і не відставати від поточних версій CMS, інакше движок сайту застаріє, а плагіни або модулі розширень, що регулярно оновлюються, вже не будуть з ним працювати.
 • Не потрібно укладати окремо договір із агрегатором платежів та забезпечувати його інтеграцію зі своїм сайтом. Наприклад, у Nethouse, агрегатор платежів вже вбудований, а отже, і є можливість приймати платежі прямо на сайті.
 • Не потрібно турбуватися про створення бекапів сайту.
 • Як правило, немає обмежень щодо використання місця на сервері для розміщення контенту.

Мінуси конструкторів

 • Не завжди функціонала конструктора вистачає для вирішення бізнес-завдань на сайті, а для підключення додаткових скриптів може виявитися неможливим.
 • Платити доведеться за кожний сайт окремо.
 • Якщо бізнес виросте і виникне потреба в нових специфічних функціях, переніс сайту на власний хостинг та інший движок, якщо на ньому буде вже багато сторінок і різноманітного контенту, буде непростий.
 • Дизайн сайту зазвичай вибирається з готових шаблонів, хоча дуже часто є можливість його повністю переробити під себе.

Сервісів-конструкторів сайтів у наш час стало чимало. З вітчизняних найбільш відомі Nethouse та Setup, на них можуть бути зібрані не лише сайти, але й інтернет-магазини з можливістю прийому оплат на сайті. Деякі хостинг-провайдери також пропонують свої конструктори, але зазвичай менш функціональні. Із зарубіжних найбільш відомі Wix, Jimdo та багато інших. Всі конструктори надають можливість підключення до сайту власного доменного імені.

Крім конструкторів сайтів загального призначення, бувають більш спеціалізовані. Наприклад, заточені під створення інтернет-магазинів, такі, як InSales.

Сайт на власному хостингу

Сайт на власному хостингу - варіант, коли сайт створюється силами веб-розробника як правило на одному з "движків" для створення сайтів - системі управління контентом (CMS), для нього розробляється оформлення і багато чого ще, а потім цей сайт розміщується на спеціальному веб -Сервері, що забезпечує його роботу 24 години на добу. Такий сервер, а точніше – виділені на ньому ресурси і називається хостингом для сайту. Створення такого сайту вимагає дуже багатьох спеціальних знань веб-розробника і під силу, як правило, тільки фрілансер або веб-студії.

Плюси власного хостингу

 • Можливість розміщення більш ніж одного сайту за ті самі гроші.
 • Можливість вибрати потрібну CMS (систему управління контентом) під час створення сайту.
 • Можливість розробити та застосувати свій дизайн або використовувати готовий платний чи безкоштовний.
 • Можливість використання сторонніх модулів (зазвичай їх дуже багато у безкоштовних CMS) та власних розробок для розширення можливостей сайту.
 • Легкість перенесення сайту з одного хостингу на інший у разі потреби.

Мінуси власного хостингу

 • Необхідність стежити за актуальністю версій програмного забезпечення, що використовується для створення сайтів (оновлювати CMS та модулі).
 • Необхідність піклуватися про захист сайту від хакерів.
 • Слідкувати за навантаженням, яке сайт створює на хостинг, якщо воно починає наближатися до дозволених лімітів.

Хостинг сайтів також буває різним за пропонованими можливостями. Найдоступніший і найбільш підходить для більшості сайтів – віртуальний хостинг, коли на одному фізичному сервері виділяються ресурси для багатьох сайтів від різних клієнтів хостера. Для проектів, що потребують великих потужностей, використовують окремі віртуальні сервери або хмарні сервери, а іноді й фізично виділені сервери (найдорожчий варіант).

На ринку хостингу дуже багато пропозицій і досить непросто зрозуміти, яка з них найкраща. Можливо, що це і не можна визначити однозначно, тому що у хостингу дуже багато різних параметрів, що впливають на якість. Кілька років тому ми зробили свій вибір віртуального хостингу і не разу про нього не пошкодували, з роками він стає тільки кращим і багатшим за додатковими можливостями. Йдеться про хостера Бегет, докладніше про його особливості, і то не всіх, можна прочитати у цій авторській нотатці.

Для початківців-власників використання конструкторів сайтів – дуже хороший вибір, особливо якщо кількість сторінок на їхньому сайті не буде занадто великою, наприклад, не більше сотні. У цьому випадку подальше перенесення контенту сайту на іншу CMS, якщо в цьому виникне потреба, не вимагатиме великих зусиль. Якщо говорити про вартість, то розмір оплати за власний хостинг одного сайту (розробка коштує окремих грошей) або оплати роботи одного сайту на конструкторі майже однаковий.

Якщо вам потрібна докладніша консультація з цих питань або допомога у створенні сайту на конструкторі або CMS, звертайтеся, я із задоволенням допоможу вам, тим більше, що технічні аспекти створення сайту – лише мала частина питання, не менш важливо буде зрозуміти, як і чим. створений сайт наповнювати, щоб від нього надалі був толк.